Halifax Agricultural Show Logo

HALIFAX AGRICULTURAL SHOW
HANDICRAFT & PRODUCE SECTION SCHEDULE

All Enquiries to the Secretary:
Mrs Norma Riley
Tel: 01422 839861

Rules for Exhibitors

Entries must be received by 12th August. NO ENTRIES TAKEN ON THE SHOW MORNING

Class tickets will be supplied when Exhibitors arrive to bench their exhibits unless a LARGE S.A.E. is enclosed with entry form and fee. One admission ticket will be issued free if entries amount to more than £10.

All Exhibits must be benched by 9.00 am on Saturday 13th August, when judging will commence. Removal time will be 4.45 pm.

The committee reserves the right to withhold or diminish the prize of any CLASS where there are insufficient entries.

The Judges’ decision is final.

Sampling for judging purposes will be at the Judges’ discretion.

Careful arrangements for the protection of exhibits will be made, but the committee will not be responsible for any injury or damage they may sustain before, during or after the Exhibition.

The committee’s decision will be final and legally binding on all questions, acceptance of this rule is an express condition of entry.

TO ASSIST THE SECRETARY YOU ARE REQUESTED TO SEND ENTRIES EARLY

THE TENT WILL BE CLOSED TO NON-EXHIBITORS AT 4.45 pm

EXHIBITORS ONLY ALLOWED TO RETURN TO COLLECT AT 5.00pm
TO PRODUCE THE SPECIAL ENTRY TICKET AT THE DOOR TO RECLAIM THEIR EXHIBITS

ENTRY FEES

Adults: £1 per exhibit
Children: 50p per exhibit

CLOSING DATE FOR ENTRIES: 12th AUGUST 2022
NO ENTRIES TAKEN ON SHOW DAY

To assist the secretary please send entries early

PRIZE MONEY

ADULT SECTION: 1st Prize – £5, 2nd Prize – £3, 3rd Prize – £2
CHILDREN’S SECTION 3: 1st Prize – £3, 2nd Prize – £2, 3rd Prize – £1

SPECIAL PRIZES

THE M A STOTT TROPHY

Awarded annually for the Best Exhibit in the Handicraft section

THE GWENDOLINE BEAUMONT BEST IN SHOW TROPHY

Awarded annually for the Best Exhibit in the Baking section

THE CLIFFORD SHOESMITH MEMORIAL TROPHY

Awarded annually to the exhibitor gaining the most points in the
Cookery Classes

PRESERVES TROPHY

Awarded for most points in the preserve section

TROPHY FOR BEST WINE

Donated by the late Mr Ken & Mrs Dorothy Craven

TROPHY FOR BEST HAND STITCHED ITEM

Donated by Chrissie Wild, Fabbadashery

Fabberdashery logo

SCHEDULE

WINE

Wine Judge: Peter Oates

CLASS 1: Red Sweet
CLASS 2: Red Dry
CLASS 3: White Sweet
CLASS 4: White Dry

Wine to be in CLEAR PUNTED bottles, flanged cork. Society will supply labels on arrival.

PRESERVES

Preserves Judge: Tracey Sykes
Preserves to be covered with waxed disc and cellophane top except chutney and pickles

CLASS 5: 1 Jar Pickles
CLASS 6: 1 Jar Chutney
CLASS 7: 1 Jar Jam (any variety)
CLASS 8: 1 Jar Jelly (any variety)
CLASS 9: 1 Jar Marmalade
CLASS 10: 1 Jar Lemon Curd

PRESERVES TROPHY

for the most points in this section

BAKING

Baking Judge: Malcolm Pickles

CLASS 11: 5 Cupcakes decorated
CLASS 12: Rich Fruit Cake
CLASS 13: Victoria Sandwich
CLASS 14: 5 Scones
CLASS 15: Lemon Drizzle Cake/Loaf
CLASS 16: 5 pieces Flapjack
CLASS 17: Tea Loaf to butter
CLASS 18: 5 pieces Tray Bake
CLASS 19: Any item containing yeast
CLASS 20: 2 Cornish Pasties
CLASS 21: 5 Chocolate Chip Cookies
CLASS 22: Chocolate Cake containing chocolate or cocoa.

THE GWENDOLINE BEAUMONT BEST IN SHOW TROPHY

For the Best Baking Item (classes 11-22)

JUNIORS

Junior Judges: Thea Farman and Steve Wrathall

12-16 YEARS:

CLASS 23: 3 Cupcakes decorated
CLASS 24: Lego Model – home designed
CLASS 25: Make a recycled model
CLASS 26: Photograph – any subject
CLASS 27: Decorate a T-shirt

11 YEARS & UNDER:

CLASS 28: Make a clay model
CLASS 29: Lego Model – home designed
CLASS 30: Make 3 Krispy Buns
CLASS 31: Decorate a pebble
CLASS 32: Recycle a Robot

MW BRIGGS MEMORIAL TROPHY

For most points in classes 23-27. This has been kindly donated by Mrs M Robinson to be awarded annually.

UNDER 11s JUNIOR TROPHY

For most points in classes 28-32.

HANDICRAFTS

Judges for Classes 33-44: Chrissie Wild and Kathryn Whittingham
Judge for Classes 45-47: Robert Wallace

CLASS 33: Rugs
CLASS 34: Knitted item
CLASS 35: DIY toy – any medium
CLASS 36: Cross Stitch/Embroidery
CLASS 37: Quilting
CLASS 38: Patchwork
CLASS 39: Felted Item
CLASS 40: Bags – any size or materials
CLASS 41: An item made from recycled materials (to list items used)
CLASS 42: Any unclassified item
CLASS 43: Any item by a gentleman
CLASS 44: Painted picture
CLASS 45: Photograph – bird or animal
CLASS 46: Photograph – scene or landscape
CLASS 47: Photograph – a portrait
Photographs NOT to be framed

TROPHY FOR THE BEST EXHIBIT

TROPHY FOR THE BEST HAND STITCHED ITEM – From Fabberdashery + £10 Voucher

Fabberdashery logo

RAINBOWS, BROWNIES AND GUIDES

Judges: Mags Archer and Margaret Wallace

CLASS 48: Brownies short handwritten poem – 7-8 years
CLASS 49: Brownies short handwritten poem – 9-11 years
CLASS 50: Rainbows – Make an item from scraps – 5-7 years
CLASS 51: Guides – Design and emoji for Girl Guides
CLASS 52: All Sections – Paint a pebble